Relaktacija, arba ką daryti kai mamos pieno neužtenka? 

Moteris, kuri visai nustojo žindyti, arba dar retkarčiais žindo, gali atstatyti pieno gamybą. Taip pat ir moterys, kurios įsivaikina kūdikius, gali pradėti žindymą, nepaisant to , jog jos negimdė ir nežindė anksčiau. Toks laktacijos sukėlimas (pieno gamybos suskatinimas) ir pagausinimas iki reikiamo kiekio, vadinamas RELAKTACIJA.

Dauguma sveikų moterų pasinaudodamos relaktacijos metodu, gali pilnaverčiai žindyti – savo pienu išmaitinti kūdikį iki 6 mėnesio ir tęsti žindymą kartu su kietu maistu iki 2 metų ir ilgiau. Daugybė tyrimų rodo, jog išimtinai žindyti gali ne tik pagimdžiusios moterys, bet ir moterys įsivaikinusios vaikus, negimdžiusios moterys, niekada anksčiau nežindžiusios moterys bei moterys po menopauzės.

 

Pirma apžvelkime dažniausiai pasitaikančias situacijas, kuomet į žindymą įsiterpia primaitinimas pieno mišinėliais:  baimė dėl nepakankamo naujagimio svorio augimo, alkiui priskiriamas naujagimio verksmas, svorio nepriaugimas dėl per trumpų liežuvio ir lūpos pasaitėlių, nuovargis dėl ištisinio žindymo, aplinkinių ir pačios mamos abejonės dėl gebėjimo išmaitinti kūdikį savo pienu,  neteisinga svorio augimo interpretacija ir t.t. Situacijų gali būti įvairių, tačiau svarbu žinoti esminę žindymo nuostatą – sveika mama gali atstatyti pieno gamybą, ir tik labai retais atvejais pieno gamybą pavyksta atstatyti tik  iš dalies.

Ar relaktacija yra tas pat, kas pieno kiekio padidinimas?

Relaktacija reikšmingai skiriasi nuo paprastos pieno pagausinimo metodikos, nes pienui pagausinti užtenka dažniau žindyti, didinti oda-oda kontaktą, keletą parų būti kartu su vaiku lovoje, įsirengus jaukų “guolį” sau ir vaikui. paprastas pieno pagausinimas išdėstytas šioje paskaitoje: https://mamospienas.lt/vaiko-prieziura/laktacija/ 

Relaktacija taikoma sudėtingesnėse situacijose, kai naujagimiui/kūdikiui reikalingas reikšmingai didelis mišinio arba donorinio pieno kiekis, stipriai atsilieka svorio svorio augimas, kai yra nepilnai išnešiotas naujagimis, kai yra sveikatos problemų ir pan.  Relaktacija turi dar vieną skirtumą nuo pieno gausinimo metodikos: relaktacijai reikalingos papildomos priemonės ir pageidautina žindymo konsultanto priežiūra. Iš esmės relaktacija yra ta pati pieno gausinimo metodika, tik 0 proc. rizikos kūdikiui, su atidesniu svorio stebėjimu ir kasdieniu įvertinimu.

 

Nusprendusiai relaktuoti moteriai, patariu tvirtai laikytis plano ir rekomendacijų:

1. Įsigykite priemones:

Papildomo primaitinimo sistemėlę (šiuo metu Lietuvos rinkoje yra Medela firmos primaitinimo sistemėlės, tačiau sėkmingai gali būti pritaikytas lankstus šiaudelis, plonas zondas ir patogi talpa papildomam pieno kiekiui);

Jeigu naujagimiui yra 1-2 savaitės, vietoje papildomo primaitinimo sistemėlės galima naudoti švirkštą, šaukštelį, taurelę, ar puodelį, nes papildomo maisto kiekis yra mažas. 

El. pientraukį (rankinis pientraukis netinka relaktacijos atveju, nes bus reikalingas itin stiprus ir ilgalaikis pieno traukimas iš krūtų); Žindymo konsultantų praktika rodo, jog rankiniai pientraukiai relaktacijos atvejais nepasiteisina, todėl jie nerekomenduojami. Mano manymu, traukimas rankiniu pientraukiu per silpnai stimuliuoja krūtį, todėl ištraukiamas mažas pieno kiekis. Rankiniams pientraukiams būdingas spenelio tampymas vakuumo pagalba yra nepakankamas. Kadangi relaktacija užtrunka savaitėmis, mama gali pavargti, nusivilti lėtais tempais ir nuspręsti nutraukti relaktaciją, nors kur kas geresnius rezultatus būtų gavusi su el.pientraukiu. Pastarojo gamintojas nėra svarbus, svarbu kad turėtų 2 funkcijas: pirminį pieno sužadinimo režimą ir reguliuojamo traukimo režimą. Relaktacijos atveju ypač pasiteisina el.pientraukiai su 2 kaušeliais, kuomet galima traukti pieną iš abiejų krūtų – tai sutaupo laiko ir jėgų!

Naujagimių svarstykles (buitinės netinka, nes jų paklaida yra per didelė ir gali klaidinti, kelti stresą mamai ir tėčiui).

žindomo kudikio svėrimas

2. Numatykite laikotarpį sugrįžimui prie krūties

Numatykite ramų 4-6 savaičių laikotarpį. Maždaug tiek laiko užtruks iki kol bus pasiektas norimas rezultatas – jūs žindysite kūdikį tik iš krūties ir jokio papildomo maisto jam nebereikės. Šiuo laikotarpiu rekomenduoju atsisakyti išvykų, pramogų, fotosesijų, svečių vizitų ir namų ruošos darbų ir susikoncentruoti į relaktaciją. Papramogausite paskui, kai išsivaduosite iš buteliukų, termosų, vandens virinimo, priemonių sterilizavimo ir pan. Pienas visada bus jūsų krūtyse – tiek, kiek reikia, švarus, kvapnus ir toks, kokio reikia jūsų kūdikiui. Dėl to verta pasitengti!

3. Apskaičiuokite pieno kiekį kūdikiui

Apskaičiuokite kūdikiui reikalingą pieno kiekį, kuris taps nekintamu visos relaktacijos metu. Tai reiškia, kad apskaičiuotas pieno kiekis išlieka toks pats visas 4-6 savaites, kol vyksta relaktacija.  Įprastai naudojama formulė: 150 ml padauginama iš vaiko svorio (kg) ir padalijama iš maitinimų skaičiaus per parą. Pavyzdžiui, 4 kg kūdikiui skaičiuojama: 150 ml x 4 kg : 8 maitinimų per parą = 75ml/vieno maitinimo metu. Relaktacijos metu rekomenduojama laikytis tik šios formulės (vietoje kiekių nurodytų ant mišinėlių pakuočių, kurie skaičiuojami apytiksliai pagal amžių). Atkreipkite dėmesį, jeigu vaikas buvo ilgai maitinamas iš buteliuko: jo skrandis gali būti labiau išsitempęs, todėl tikėtinas didesnis poreikis pieno mišinėlio kiekiui, tačiau kiekis, apskaičiuotas relaktacijos metu,  neturėtų viršyti maksimalios normos: 200 ml x vaiko svoris (kg) padalinta iš maitinimų skaičiaus per parą. Pavyzdžiui, ilgą laiką maitinto pieno mišiniais iš buteliuko ir retai žindomo, 6 kg svorio kūdikio suvalgomas kiekis relaktacijos metu bus 150 ml (apskaičiuojama pagal maksimalaus kiekio formulę: 200ml x 6 kg : 8 maitinimų per parą = 150ml/vieno maitinimo metu). Taip pat atkreipkite dėmesį ir į atvirkštinį variantą: kudikio, kuris žindytas tik iš krūties, bet trūkstant maisto ir neaugant svoriui, skrandis nėra ištampytas, todėl pradėjus relaktaciją, minimalaus kiekio formulė gali būti taikoma tik kaip siektinas normatyvas – kūdikiui pasiūlomas apskaičiuotas minimalus kiekis, bet jis gali visko nesuvalgyti (150 ml padauginama iš vaiko svorio (kg) ir padalijama iš maitinimų skaičiaus per parą. ). Tai normalu, kad mažyliui prireiks kelių dienų, kol sugebės suvalgyti reikiamą kiekį maisto. Svarbu:  visada pasiūlyti kūdikiui tą pačią (nedinti!) bent minimalią normą. Atkreipkite dėmesį, jog šios skaičiavimo formulės taikytinos tik 1-10 savaitėmis po gimdymo ir remiasi standartinias vidurkiais, kurie gali turėti išimčių, todėl geriau, kai papildomo maisto normą paskaičiuoja žindymo konsultantė, įvertinusi daugiau veiksnių. 

4. Žindykite kūdikį ir primaitinkite papildomai

Maitinkite vaiką iš krūties kuo dažniau, tiek dieną, tiek ir naktį, bet ne rečiau kaip kas 3 val. Tai reiškia, kad gali tekti žadinti vaiką, o jums nusistatyti žadintuvą, kad nepramiegotumėte.

Visus maitinimus žindykite ir tuo pat metu papildomą maisto kiekį sumaitinkite žindymo metu iš primaitinimo sistemėlės. Jeigu jūsų vaikas jau įprato prie buteliuko ir neima krūties, turėsite jį pergudrauti: pirmą kartą siūlykite krūtį su primaitinimo sistemėle, kai kūdikis yra apsimiegojęs, bet pilnai neišsibudinęs. Pats tinkamiausias laikas – naktis, arba diena, kai kūdikis miega, tačiau jau artėja maitinimo metas ir jūs jaučiate, jog vaikas netrukus norės valgyti. Apie tai, kad jau artėja vaiko maitinimo laikas, galite pamatyti stebėdama vaiką: miego metu rąžosi, kruta galūnės, juda akių obuoliai po vokais, muistosi ir vėl trumpam prisnūsta. Tai tinkamas metas paruošti krūtį ir pripildytą primaitinimo sistemėlę, patogiai įsitaisyti žindymui ir priglausti apsimiegojusį kūdikį prie krūties su primaitinimo sistemėle. Visi vaikai užuodę mamos pieną pabando žįsti ir gavę gerą srovę iš primaitinimo sistemos tęsia žindymą iš krūties.

 

Naktį, kuomet yra prietema, o vaikas apsimiegojęs ir labiau atsipalaidavęs, toks gudrus krūties pasiūlymas duoda pačius geriausius rezultatus. Išmintinga mama žino, kaip ištaikyti momentą ir suvilioti kūdikį atgal prie krūties. Svarbu jūsų kantrybė ir kartojimas, nes gali prireikti kelių parų, kol vaikas pripažins krūtį, kaip vertą dėmesio priemonę pasisotinti.

5. Stimuliuokite krūtis, ištraukinėdama pieną

Po kiekvieno maitinimo išsitraukite pieną el. pientraukiu iš abiejų (!) krūtų – ne tik iš antrosios krūties, bet ir iš tos, kurią žindė vaikas. Pavyzdžiui, duodate vaikui kairę krūtį su primaitinimo sistemėle, o po maitinimo ištraukiate pieną iš kairės krūties 20 minučių ir iš dešinės krūties 20 min. Žinoma, tokia dviguba stimuliacija atima mamos laiko apie 1-1,5 val. kiekvienam maitinimui, tačiau pagreitina pieno kiekio augimą ir priartina dieną, kuomet mama žindys ir kūdikis gaus mamos pieną tik iš krūties. Atkreipkite dėmesį, jog nurodyta trukmė bent 20 minučių kiekvienai krūčiai yra minimali, tad galite ją didinti, bet negalite mažinti. Nesijaudinkite, jei krūtis po žindymo atrodo „tuščia“, arba kitoje krūtyje pienas baigia tekėti jau po 10 minučių. Visą laiką, t.y. bent 20 minučių kiekviena krūtis turi būti intensyviai stimuliuojama – t.y. ištraukinėjamas pienas su el. pientraukiu, nepaisant kad “niekas nebėga”. Nėra taip svarbu, kiek pieno ištraukiama pirmomis relaktacijos dienomis, tačiau labai svarbu suteikti gerą stimuliaciją kiekvienai krūčiai, po kiekvieno maitinimo, kad nusiųstumėte signalą hormonų sistemai ir po kelių dienų tokios intensyvios stiumuliacijos, pradėtų gamintis gausesnis pieno kiekis. Įprastai, mamos pastebi pagausėjimą po 2-3 parų ir toliau gausina iki tol, kol pakeičia pieno mišinio kiekį primaitinimo sistemėlėje. 

6. Apskaičiuokite pieno kiekį primaitinimo sistemėlėje

Kiekvienam maitinimui užpildykite papildomo primaitinimo sistemėlę: pirma savo ištrauktu pienu, ir tik trūkstamą dalį papildykite adaptuotu pieno mišiniu. Pavyzdžiui, kūdikiui yra apskaičiuotas 75 ml kiekis sistemėlėje vienam maitinimui, o mama po maitinimo išsitraukė 40 ml pieno iš abiejų krūtų. Šis ištrauktas pieno kiekis pilamas ir primaitinimo sistemėlę sekančiam maitinimui ir papildomai pripilama trūkstama dalis 35ml. Svarbu: mamos pienas ir adaptuotas pieno mišinys gali būti bendrai sumaišomas primaitinimo sistemėlėje. Nedidinkite kiekio primaitinimo sistemėlėje. Užtikrinus vaikui bent minimalų maisto kiekį ir stimuliuojant krūtis, kūdikis pats aktyviau traukia iš krūties, dažniau prabunda. Dėl papildomo maisto kiekio galite pasitarti su žindymo konsultante, kuri prižiūri jūsų relaktaciją. 

 

7. Sudarykite planą ir jo laikykitės

Pakeiskite požiūrį į kūdikio maitinimą: kai įsiterpia buteliukas, atsiranda šiek tiek chaotiški maitinimai ir jaučiama baimė, jog vaikas yra alkanas, todėl nebegalime vertinti žindymo kaip “vientiso dueto”. Aš labai rekomenduoju relaktuojančiai mamai savo mintyse atskirti vaiko ir savo poreikius: Vaiko poreikis – gauti būtiną maisto kiekį. Taip bus užtikrinamas jo augimas, mama bus ramesnė, sustiprėjęs mažylis žįs stipriau, tad kartu su mama stimuliuos krūtis, o vėliau pilnai žįs tik iš krūties. Negalime tikėtis, kad silpnas, vangus, krentančio svorio naujagimis žįs iš krūties, nes žindymas yra darbas, tam reikia energijos kalorijų, kurių jis negauna, arba gauna nepakankamai. Mamos poreikis – stimuliuoti krūtis: užtikrinti dažną krūtų ištuštinimą tiek dieną, tiek ir naktį bei papildomą traukimą iš abiejų krūtų. Relaktacijos atveju, svarbu, kad krūtų stimuliacija būtų atliekama sistemingai, ritmingai, nepaisant kiek ištraukiama pieno (nes kiekis yra laikinas ir dažniausiai reikšmingai pakinta po  2-3 dienų stimuliacijos ir auga toliau). 

8. Stebėkite relaktacijos eigą ir pasidžiaukite progresu

Pastebėkite, kaip po kelių parų/savaičių paauga ištraukto pieno kiekis ir susilygina su pradžioje apskaičiuotu minimaliu maisto kiekiu. Pasiekus tokį ištraukto pieno kiekį, koks yra pilamas į sistemėlę, jau galima  atsisakyti pieno mišinio ir dar kurį laiką tęsti maitinimą iš krūties su sistemėlę, kurioje bus tik mamos pienas. Užtvirtinus maitinimą tik savo pienu (iš krūties su sistemėle), pasveikinkite save! Dažnai mamos pamiršta pasidžiaugti reikšmingu laimėjimu.

Jūs esate žindanti mama ir netrukus bus finišo tiesiojoje – kiekio mažinimo sistemėlėje: kiekvieną dieną pieno kiekis sistemėlėje sumažinamas 5 ml, nors ir toliau tęsiamas pieno ištraukimas iš krūtų, ypač naktį (dėl hormono prolaktino). Pavyzdžiui, nuo pirmadienio į sistemėlę pilamas kiekis 70 ml (vietoje įprastų 75 ml), nuo antradienio 65 ml, nuo trečiadienio 60 ml ir tęsiama tol , kol sistemėlėje nebelieka reikšmingo pieno kiekio. Įprastai, galima tęsti žindyti be sistemėlės, kuomet kiekis sistemėlėje būna apie 20 ml, tačiau kai kuriais atvejais, perėjimas prie pilnaverčio žindymo gali būti tik pilnai išminusavus kiekį sistemėlėje (čia reikia atsižvelgti į kūdikio būklę ir kitus parametrus). Šis etapas, kuomet palaipsniui mažinamas pieno kiekis sistemėlėje, priverčia vaiką stipriau darbuotis prie krūties ir tapti tikru žindomu kūdikiu – dažniau prabusti iš alkio, daugiau žįsti, stipriau traukti iš krūties, dažniau ramintis su krūtimi burnoje prieš užmiegant. Mamą tai gali varginti, todėl rekomenduojamas “guolis” –  jaukiai įsitaisyti lovoje kartu su vaiku, dažniau glausti nuogą vaiką prie nuogo kūno (t.y. oda- oda kontaktas), miegoti kartu su vaiku tiek dieną, tiek ir naktį.

9. Papildomo pieno ištraukimo mažinimas

Šiame etape, priklausomai nuo kiekio sistemėlėje, galima kasdien patrumpinti pieno ištraukimo trukmę iš priešingos krūties po kiekvieno maitinimo, nes pieno kiekį didina pats vaikas, kuris jau moka žįsti ir yra pakankamai sustiprėjęs. Pavyzdžiui, pirmadienį po kiekvieno maitinimo stimuliuojate krūtį 15 min (vietoje 20 min), antradienį 10 min ir taip toliau, kol visai nebeliks traukimo. Vėliau, lygiai taip pat sutrumpinkite pieno traukimą ir iš kitos krūties.

10. Sekite rezultatus

Fiksuokite rezultatus kasdien. Skaičiuokite vaiko pasišlapinimus ir pasituštinimus per parą. Pasverkite vaiką 1 kartą parą, tuo pačiu metu, tokia pačia apranga ir tomis pačiomis aplinkybėmis (prieš arba po maitinimo, bet visada vienodai). Pavyzdžiui, jei pasvėrėte vaiką nuogą be sauskelnių 21 valandą prieš maudynes, tai ir kitomis dienomis sverkite nuogą be sauskelnių tuo pačiu laiku. 

11. Veskite rezultatų suvestinę raštu

Užsirašykite dienos rezultatus, pagal žemiau pateiktą pavyzdį, kad matytumėte kaip kinta vaiko svoris, suvalgomo maisto kiekis, ištraukto pieno kiekis. Jeigu jūsų relaktaciją stebi žindymo konsultantė, kasdien išsiųskite jai dienos suvestinę, kad būtų atsakingai stebimas vaiko augimo pokytis ir tinkamai prižiūrima jūsų relaktacija.  

Pavyzdinė dienos rezultatų išklotinė, kuri pagerina relaktuojančios moters stebėseną: 

X diena

 

  • 8:00-8:30 D-75ml; KD-40ml.
  • 10:15-10:35 K-70ml; DK-45ml.
  • 12:50-13:20 D-70ml; KD-45ml.
  • 15:35-16:00 K-75ml; DK-40ml.
  • 18:00-18:30 D-75ml; KD-35ml.
  • 19:50-20:20 K-70ml; DK-45ml.
  • 22:30-23:05 D-60ml; KD-45ml.
  • 01:05-01:30 K-50ml; DK-55ml.
  • 03:50-04:10 D-50 ml; KD-65 ml.
  • 06:20-06:50 K-65 ml; DK-45ml.

 

Šlapinosi 9 kartus, tuštinosi 2 kart.

Svoris 3900g (+25g)

Suvalgyta papildomai 660ml.

Ištraukta 460 ml.

Gimė 2019.11.20

Gimimo svoris  3100g

Žemiausias svoris 2900g

Pirmoje eilutėje matome, jog moteris žindė iš dešinės (D) krūties su sistemėle 30 minučių, papildomai išvalgyta 75ml, o po maitinimo iš abiejų krūtų (KD) ištraukta 40 ml. Tokiu pat principu reikia nuosekliai žymėti kiekvieną maitinimą ir dienos rezultatų suvestinę. Stebėkite, kaip auga vaiko svoris ir didiėja ištraukto pieno kiekis! Tai jus motyvuos stengtis ir išvaikys abejones. Esu pastebėjusi, jog moterims toks rezultatų surašymas tarnauja kaip drausminanti priemonė nuo chaoso ir streso, kuriuos kelia jos pačios, arba aplinkinių abejonės ir komentarai.

Sėkmės ir nesėkmės veiksniai

Atkreipkite dėmesį, jog moteriai pavyks relaktuoti, jei bus nuoseklus darbas ir rezultatų susisteminimas. Rezultatų fiksavimui yra įvairios mobiliosios programėlės, bet gali padėti ir paprastas pieštukas ir popieriaus lapas, ant kurio fiksuojami reikalingi parametrai. Esu pastebėjusi, jog kasdieninis rezultatų apibendrinimas padeda žindymo konsultantei, o ypač pačiai mamai(!) stebėti, kaip reaguoja vaikas į buteliuko atsisakymą, kaip auga jo svoris, pamatyti klaidas tarp žindymo intervalų ir trukmių, tačiau didžiausia nauda – pačiai mamai, kuomet ji gali matyti visą relaktacijos istoriją, palyginti ištraukto pieno kiekį prieš savaitę ir suprasti, jog pieno gausėja ir žingsnelis po žingsnelio juda į priekį, išimtinio žindymo link. Tai padeda didinti mamos motyvaciją, įkvepia pasitikėjimą savo jėgomis, o vaiko svorio priaugimas pašalina abejones, ar jam užtenka maisto.

Sveikai moteriai gali nepavykti relaktuoti, tam gali būti įvairių priežasčių. Išskirčiau dažniausiai pasitaikančius priežasčių šaltinius: mamos motyvacijos trūkumą, su mamos hormonų sistema susijusias lėtines ligas, vaiko sveikatos problemas (čia ypač dažnai pastebiu burnos nenormalumus, kurie nebūna laiku diagnozuoti: liežuvio ir lūpų pasaitėliai, kurie turi būti laiku įvertinti burnos chirurgų, besispecializuojančių kūdikių (ne suaugusių!) burnos anatomijoje ir motorikoje).  

Pabaigai

Šiame straipsnyje stengiausi detaliai aprašyti kelią, kuriuo jūs galite savarankiškai sugrįžti prie pilnaverčio žindymo ir atsisakyti pieno mišinėlių, nerizikuojant vaiko svorio augimu. Nepaisant, detalios informacijos, relaktuojančioms moterims reikalingos kasdieninės konsultacijos, informacija, padrąsinimas ir parama. Tam reikia žindymo konsultanto laiko, įgūdžių ir kantrybės. Sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys specialistai neturi 4-6 savaičių laiko, reikalingo relaktuojančios moters konsultavimui, pokyčių įvertinimui ir kasdieniniam padrąsinimui. Jeigu jūs norite sugrįžti prie žindymo ir gauti kasdieninę kvalifikuotą priežiūrą  iš žindymo konsultantės, kreipkitės:

Rasa Siudikienė, IBCLC

+ 370 68 255 209

https://www.facebook.com/rasa.siudikiene

Relaktacijos priežiūros kaina 50€/savaitei. Bendraujama kasdien, nuotoliniu būdu.

 

 

 

Parengta pagal:  Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession.

2020 metų vasaris

Dovanų kuponas

Užsisakyk naujienas apie vaikų auginimą

Parašykite komentarą

Relaktacija, arba ką daryti kai mamos pieno neužtenka? 
5 (100%) 2

Esame labai dėkingi Rasai už pagalbą žindymo kelyje! Pradžia buvo tikrai ne iš lengvųjų, kūdikis visą pirmąjį mėnesį gyveno su itin trumpu liežuvio,viršutinės lūpos pasaitėliu,negalėjo tinkamai žįsti,ko pasekoje išseko.Tik Rasa iškart pastebėjo šią problemą,ko nesulaukėme net dvejose gydymo įstaigose.Ir tik jos dėka sėkmingai perėjom relaktacijos etapą ir dabar jau tęsiame sėkmingą žindymo kelią 5.5 mėn. 🙂 Didžiulė laimė tai patirti! Esu labai dėkinga Rasai už palaikymą,patarimus,motyva iją ir nuraminimą! Nuoširdus AČIŪ!
Labai ačiū Rasai Siudikienei už pagalbą žindymo klausimais. Pati žindymo pradžia buvo sudėtinga, vaikeliui prastai augo svoris. Jau po pirmosios konsultacijos matėsi žymus pagerėjimas. Kadangi neturėjau reikiamo pieno kiekio, pamokė kaip taisyklingai naudoti SNS sistemėlę. Pasakė ką daryti, kad paskatinti laktaciją. Nuo pirmosios konsultacijos kasdien domėjosi kaip sekasi žindyti, kiek vaikelis suvalgo, kiek svorio priaugo. Prieš tai teko lankytis pas įvairius specialistus, išgirdau daug įvairių patarimų ir replikų, todėl nedėjau daug vilčių, kad kažkada pavyks vaikelį maitinti pačiai. Tačiau Rasa mane palaikė ir bendromis pastangomis pasiekėme rezultatą! Visą gyvenimą liksiu dėkinga už pagalbą! Ačiū, ačiū, ačiū!
Pastebėjau, jog turiu žindymo problemú lygiai po mėnesio nuo vaikelio gimimo. Užsitęsus geltai mažylis vangiai valgė , tuo pačiu neužsakydamas pakankamai pieno ( kadangi pirmas vaikelis - visà pirmà mėnesį naiviai galvojau jog nuolatinis buvimas prie krūties buvo žindymas pagal poreikį, deja visa tai buvo nuolatinis alkis, kas privedė prie nepakankamo svorio prieaugio ) Esu be galo dėkinga ir laiminga, kad mūsú kelyje atsirado Rasa- gelbėjusi išmokti, kas yra teisingas krūties įdavimas bei kantriai padėjusi sekti sudarytà relaktacijos planà nuo-iki. Vykdant relaktacijà teko koreguoti vaikelio lūpos pasaitėlį, bet finale, lygiai po 29 parú relaktacijos + 3 parú praleistú su vaikeliu “lizde” galiu pasidžiaugti žindanti pati - taip, kaip ir norėjau. Net jei relaktacija yra “juodas darbas” - tai darbas vertas kiekvienos sekundės ir be Rasos šitas “juodas darbas “ veikiausiai būtú nenudirbtas. Didelis ačiū! P.S. kasdienės ataskaitos buvo tai , kas vertė neprarasti kontrolės ir net sakyčiau didino azartà sielkti taip laukiamo tikslo :)
Kadangi esu po mastektomijos, žinojau, kad žindant galėsiu kliautis tik viena krūtimi, o savo pirmagimę mergaitę maitinti mamos pienu labai norėjau… Tik gimus mergytei jaučiausi labai silpna, mergaitė daug miegojo, vangiai valgė, o ir priešpienio buvo vos keli lašai. Tuo metu dirbanti akušerė primygtinai siūlė buteliuką su mišinuku – “juk pati suprantate, kad viena krūtimi vaiko neišmaitinsite”. Kadangi buvau išklausiusi draugių labai rekomenduotus žindymo kursus, žinojau, kad maitinimą pradėjus buteliuku, žindymo kelią tik apsunkinsiu, paprašiau švirkšto arba taurelės ir dar ligoninėje kreipiausi pagalbos į kvalifikuotą žindymo specialistę – Rasą Siudikienę, kuri man sudėliojo relaktacijos planą. Ir nors kelias nebuvo labai lengvas (papildomam pieno nutraukimui skirdavau tiek pat arba daugiau laiko tiek dieną, tiek naktį, išklausiau giminaičių ir draugių dvejones “ar tikrai verta tiek laiko skirti ir kelti vaiką kas 3 valandas žindyti, juk galėčiau ramiai iššimiegoti”), bet per mėnesį pieno kiekis nuo pusės arbatinio šaukštelio padaugėjo iki pilno žindymo 9-10 kartų per parą. Man labai padėjo kasdien sekamas po žindymo ištraukiamo pieno kiekio ir šlapimo bei tuštinimosi žymėjimas, taip matydavau, kad pieno kiekis auga ir mažylei nieko netrūksta. Taip diena po dienos pieno kiekis augo, o ir mažylė stiprėjo, augo apetitas ir šiandien galiu mėgautis motinyste. Be pagalbos nebūčiau žinojus, kaip būtent mano situacijoje išauginti pieno kiekį, džiaugiuosi, kad nedelsiau ir kreipiausi į sertifikuotą žindymo specialistę Rasą Siudikienę, kuri nurodė gaires relaktacijos kely ir 3 savaites prižiūrėjo visą eigą.
Norėčiau pasidalinti savo žindymo kelionės istorija. Grįžus iš ligoninės kūdikis nepriaugo gimimo svorio - atvirkščiai jo numetė dar daugiau. Gydytoja patarė primaitinti mišiniu iš buteliuko. Taip nesinorėjo pasiduoti ir tuomet nusprendžiau pamėginti kitą problemos sprendimą - kreiptis į žindymo konsultantę Rasą. Atvykusi į namus ji visų pirma įvertino kūdikio pasaitėlius, kuriuos reikėjo koreguoti, kadangi vaikas nepraugdinėjo svorio, sudarė relaktacijos programą, kas 3 val. maitinti per Medella sistemėlę ir po kiekvieno maitinimo traukti pieną pientraukiu. Dieną ir naktį gyvenau programos rutina, plūdo įvairios mintys, tačiau buvau motyvuota, pasiryžusi viskam, kad tik galėčiau maitinti kūdikį savo pienu. Nebuvo lengva, bet labai labai verta, o be to laikina. Po trijų savaičių įdėto darbo jau galėjau džiaugtis rezultatais - natūraliu žindymu be pagalbinių priemonių. Neapsakomai esu dėkinga Rasai už profesionalumą ir pagalbą žindymo kelionėje. Labai noriu padrąsinti ir paskatinti mamas susiduriančias su žindymo iššūkiais nedelsti, neabejoti, bet kreiptis kvalifikuotos pagalbos.
Prieš porą mėnesių Jums rašiau padėką tokią: Mūsų vaikui jau pusantro mėnesio, o aš rašau Jums padėkoti-šiandien pagaliau pirma para, kai visą parą išgyvenome tik su krūtimi be jokių priedų. Kelias buvo ilgas po pasaitėlio pakirpimo, pienas vis nenorėjo atsinaujinti (prieš tai juk buvau nuleidus rankas ir gerą savaitę maitinau mišiniu iš buteliuko), primaitindavau mišiniu po krūties, pasitelkiau pientraukį, nes nykščiai jau nebesilankstė nuo nusitraukinėjimo į tarpus kol vaikis miegojo. Tada dar prisiminiau sistemą ir ją pasitelkiau į pagalbą. Kibirai ašarų, neišsipildymo jausmas ir keista nepagrįsta gėda. Taigi ėjom ėjom ir pagaliau!!! Ketvirtas vaikas, bet žindomas pirmas. Nuostabus jausmas. Jūsų dėka, ačiū. Šiandien galiu pasakyti, kad tai nebuvo finišas ir jau viskas puikiai nuėjo. dar buvo reikalų, bet... nuo 2 mėn. vaikas maitinamas TIK krūtimi!!! Tai pasikartosiu - kelias nelengvas, labai reikalingas visų aplinkinių palaikymas, tiek emocinis, tiek fizinis (pareigų perėmimas), bet verta. Dar kartą AČIŪ
Esu nepaprastai dėkinga Rasai! Mano giliu įsitikinimu, jos žinios ir patirtis yra be galo naudingos. Po gimdymo ligoninėje teko praleisti 10 dienų, kurių metu buvau ‘supažindinta’ su mišinuku, nes pienas gaminosi labai negausiai. Kai grįžau namo, kreipiausi į akušerę, save vadinančią žindymo konsultante. Deja, jos konsultacija ir rekomendacijos rezultatų nedavė. Tai buvo bloga patirtis, tad ieškojau pagalbos vėl. Nepaprastai džiaugiuosi atradusi mamospienas.lt ir Rasą! Nuoseklus, sunkus darbas visą mėnesį davė puikų rezultatą- maitinu mažylę savo pienu. Ačiū labai Rasai už jos kompetenciją, profesionalumą, griežtumą, palaikymą ir visakeriopą supratimą. Mano dėkingumas beribis!
Labai džiaugiuosi, kad žindymo konsultantė supažindino mane su relaktacija. Ligoninėje buvau išmokinta nusitraukti pieną, pamaitinti mažylį, o trūkumą papildyti donoriniu pienu. Iškilo klausimas, o ką dabar daryti namuose? Mažylis nemokėjo žįsti. Nieko nežinojau apie primaitinimo sietemėles, kurios labai labai gelbėja! Relaktacija- sistemingas darbas, jam tikrai reikia skirti laiko, būtina tiksliai laikytis visų nurodymų. Bet kasdieniai rezultatai motyvuoja ir norisi judėt pirmyn. Tad linkiu moterims neišsigąsti šio proceso, nes labai smagu atsikratyti pientraukio, buteliukų, švirkštukų, nuolatinio jų plovimo , kaitinimo, ir matyti kaip tavo vaikas išmoksta žįsti, atsiranda pakankamai pieno, ir galiausiai abu tampate nuostabiu duetu :) Sėkmės!!! Ir dėkojam Rasai.